lipiec 27 2018 0Comment
gorąco

Fala Upałów – Porady dla Użytkowników Koparek i Innych Maszyn Budowlanych

Fala Upałów – Porady dla Użytkowników Koparek i Innych Maszyn Budowlanych

Fala Upałów – Porady dla Użytkowników Koparek i Innych Maszyn Budowlanych

Chyba nie trzeba nikomu podpowiadać iż w ostatnich dniach za naszymi oknami szaleje żar z nieba.
Słońce nie oszczędza ani was ani waszych maszyn – dlatego postanowiliśmy zebrać kilka ważnych i istotnych informacji w artykule Fala Upałów – Porady dla Użytkowników Koparek i Innych Maszyn Budowlanych.

Na początku musimy po raz enty przypomnieć że podczas pracy w upał trzeba się pilnować i mieć na baczności – dbać o siebie jak i swoich współpracowników. 

Ponieważ to że my będziemy czuli się świetnie nie gwarantuje, że ktoś z naszych kolegów np.: za kierownicą koparki czy ładowarki – nie zasłabnie i nie spowoduje zagrożenia wobec naszej osoby.

Fala Upałów – Porady dla Użytkowników Koparek i Innych Maszyn Budowlanych – artykuł ten ma na celu zwrócić wasza uwagę na pewne zasady.

Na początek: 

OBOWIĄZKI pracodawcy wobec jego pracowników na terenie budowy

Niestety nasze prawo nie określa do jakiego maximum temperatury musi odbywać się praca.

Jednakże wyraźnie wskazuje że dla pracowników pracujących na powietrzu – po przekroczeniu 25 stopni Celcjusza – należy się WODA.

Jak wiadomo w upałach trzeba bezwzględnie dostarczyć organizmowi płyn. Ponieważ bez niego organizm w każdej chwili może zachować się jak maszyna i po prostu przestać pracować – padnie silnik – serce.

Jeżeli chodzi o zapewnienie napoi przez pracodawcę – to ich wydzielanie np. po 1 litr na głowę jest nie zgodne z prawem. Ma zapewnić tyle wody ile potrzebuje pracownik – w przeciwnym razie naraża się na kary finansowe gdyż łamie przepisy.

Przepisy w tym zakresie jasno wskazują także wymogi względem wody do celów higienicznych –  Każda osoba, wykonująca prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, gdy nie ma dostępu do wody bieżącej, musi mieć zapewnione do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie. 

Warto pomyśleć o cysternie z wodą 🙂

Dlatego przestrzegamy przed bagatelizowaniem tego tematu – utrata płynów z organizmu prowadzi do spowolnienia reakcji człowieka, następnie do odwodnienia, wyczerpania cieplnego aż do śmiertelnego udaru słonecznego.

 

Koparki, ładowarki i inne ciężkie maszyny a otaczający nas żar z nieba

Nawet maszyny nie są w pełni odporne na działanie wysokich temperatur – nie bez powdou przeprowadza się badania w komorach higrotermicznych.

To właśnie tam wasze maszyny budowlane, maszyny rolne, maszyny leśne i maszyny drogowe poddawane są skrajnym warunkom klimatycznym.

Po między innymi takich testach – maszyny ciężkie otrzymują specjalne atesty

I właśnie na bazie naszych własnych obserwacji skłonilismy się napisać artykuł pn.Fala Upałów – Porady dla Użytkowników Koparek i Innych Maszyn Budowlanych.

A to ponieważ od kilku dni obserwujemy wzrost ilości dostarczanych koparek, ładowarek, dźwigów, ciągników itd. na nasz warsztat naprawy maszyn budowlanych.

Jak już wspominaliśmy jedną z pochodnych tego typu zjawisk jest brak codziennej obsługi maszyny – ale rozumiemy, człowiek nie ma czasu napić się wody – a gdzie tu sprawdzać maszynę.

Jednak ten obowiązek jest na tyle istotny gdyż może uchronić was od tragedii.

Pamiętajcie kontrolki nie zawsze gwarantują 100% prawdziwej informacji dla operatora maszyny.

Na co zwrócić uwagę:

1.Kontrola płynów eksploatacyjnych: płyn chłodniczy, olej hydrauliczny i olej silnikowy.

2. Smarowanie elementów maszyny. Smarowanie elementów hydrauliki (w przypadku braku centralnego smarowania).

3. Przegląd luzów, pęknieć – ich pojaiwenie się wymaga reakcji mechanika

4. Regularna wymiana filtrów – przy okresie letnim i ogromnym zapyleniu trzeba wymieniać je częściej.

 

Jeżeli mimo powyższych czynnośi macie wrażenie że maszyna budowlana – np: koparka, dalej nie pracuje tak jak powinna – nie ma co zwlekać.

Trzeba skontaktować się z warsztatem –  najlepiej MCS Serwis i Naprawa Maszyn Budowlanych, ul. Piłkarska 25, 66-400 Gorzów Wlkp  i sprawdzić ją przez fachowców.

A dlaczego – a dlatego że mamy już kilka przypadków urwanych siłowników, zepsutych silników itd. Zbagatelizowanie sygnałów – kosztowało właścicieli czasem nie małe pieniądze.

W okresie silnej eksploatacji maszyny – zapraszamy także na dodatkowe przeglądy techniczne maszyn budowlanych.

KONTAKTREALIZACJEOPINIE