październik 02 2017 0Comment

ZĘBY ŁYŻKI – ISTOTNY ELEMENT KOPARKO-ŁADOWARKI

ZĘBY ŁYŻKI – ISTOTNY ELEMENT KOPARKO-ŁADOWARKI

Wielu przedsiębiorców posiadających maszyny wyposażone w system załadowczy z tak zwanymi zębami, nie zwraca na nie należytej uwagi. Zazwyczaj póki są widoczne to znaczy że działają – niestety jest ogromna różnica w pracy pomiędzy ostrymi a tępymi zębami.

Jest to oczywiście bardzo błędne stanowisko. Nie tylko specjaliści z branży wiedzą że ostrzejszy przedmiot lepiej penetruje materiał taki jak np. gleba – a narzędziem tępym pracuje się dużo ciężej.

Operator koparki, której łyżka wyposażona jest w stępione zęby, musi z maszyny wykrzesać więcej mocy tak by wytworzyć większe ciśnienie w układzie hydraulicznym – napędzającym z kolei łyżkę. Jak wiadomo więcej mocy w maszynie nie bierze się z powietrza… a dokładniej niezbędne jest do tego paliwo, którego przy większym obciążeniu maszyna zużywa znacznie więcej.

 

Zwiększony poziom zużycia przekłada się na koszty, których duża część przedsiębiorców używająca koparek czy koparko-ładowarek nie zauważa.

Kolejnym elementem nie zauważalnym na pierwszy rzut oka, jest zużycie napędu maszyny. Czy są to opony czy gąsienice – zużycie jest większe.

 

Składowych, które ulegają nadmiernemu zużyciu jest wiele, a co za tym idzie częściej trzeba wykonać serwis takiej maszyny budowlanej.

 

Podsumowując zęby łyżki znacząco zaokrąglone, owalne są elementem w sam raz na wymianę. ZĘBY ŁYŻKI – ISTOTNY ELEMENT KOPARKO-ŁADOWARKI – powiemy więcej, jest to bardzo ważny element, mimo że w porównaniu do całej maszyny, jest to element mały.

 

Zęby łyżek w maszynach, wszystkich kategorii prac (budowlana, drogowa, leśna, tartaczna) ulegają bez wątpienia jednemu z największych procesów zużycia. Oczywiście wszystko zależy od czasu pracy danej maszyny, terenu w jakim pracuje, zdolności operatora koparki oraz warunków pracy.

Sama wymiana zębów w maszynach budowlanych nie jest skomplikowana, ani nie jest droga. Wymiana zęba zajmuje około kilkunastu minut, a wprawionym operatorom nawet kilka minut. Ceny zębów łyżek wahają się natomiast od kilkunastu do kilkuset złotych – świadczy to oczywiście o jakości ich wykonania. Jak pisaliśmy w poprzednim artykule nie warto oszczędzać na częściach zamiennych, bo kończy się to zazwyczaj źle.

Warto zwrócić uwagę że praktycznie każdy z producentów posiada swoje zalecane zęby do łyżek. Warto przeanalizować ich ofertę zanim zdecydujemy się na zamienniki.

Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny, który jest codziennością przedsiębiorców – oględzin swoich maszyn powinniśmy dokonywać jak najczęściej.
A w związku z faktem iż zęby łyżki koparki czy koparko ładowarki są elementem bardzo prostym do zidentyfikowania, ich przegląd powinien być dokonywany na bieżąco.

Wystarczy rzucić okiem, a już uzyskujemy informację czy maszyna w tym zakresie nie jest źle eksploatowana i czy nie tworzymy sobie zbędnych kosztów.

 

Jeżeli macie podejrzenie że zęby w waszych maszynach budowlanych mogą być zużyte, lecz jednak sami nie jesteście w stanie tego stwierdzić skontaktujcie się z naszym serwisem – a chętnie rozwiejemy wasze wątpliwości. W razie potrzeby, dostarczymy i wymienimy je na nowe.